KİLO ALMA NEDENLERİ ve NASIL KİLO VEREBİLİRİZ

1- Vücut metabolizmasında hücrelerin yağ ve şeker(glikoz) yakımında görevli hormon, mineral veya vitaminlerde oluşabilecek metabolik bozukluklar….Hipotroit(troit hormonun az çalışması veya hücrenin aktif hormona ulaşamaması), insülin direnci, d vitamini eksikliği, calsium eksikliği, demir eksikliği…..

2- Vücudun yaktığından daha fazla besin tüketilmesi

3- Çok sık ve düşük kalorili diyetler yaparak bazal metabolizma hızının düşmesi

4-Ağır sporlar ile zayıflamaya bağlı sporu bıraktıktan sonra oluşan kilo almaya meyil

5-Psikolojik olarak yemek ile mutluluğu, kızgınlığı veya mutsuzluğu bağdaştırıp, bilinçsiz tüketim

6-Çocukluk dönem bilinç altı kalıpları; Bir dirhem et bin ayıp örter, yiyen değil yemeyenden korkmalısın, yemezsen hasta olursun, ……

Sağlıklı bedene sahip olmak birinci öncelik olmak üzere zayıflamak isteyen kişinin birinci önceliği sağlık kontrolünden geçmek olmalıdır. Sonraki aşama uzmanların desteğiyle kilo almanın sebebi doğru tanımlanmalıdır. Çünkü ne kadar sık diyet kilo alıp verirsek; metobolizmayı o kadar yavaşlatacaktır. Kilo vermede en büyük başarı verdiğiniz kiloda sabit kalmak ve kalıcı beslenme alışkanlığına dönüşebilmesidir. Yasakların bol olduğu ve günlük hayatınıza uyumsuz beslenme programı ve besin tercihleri, uzun periyotta diyeti başarısızlığı itecektir. Beslenme programı kişinin aile, iş, yöresel ve beğenilerine göre planlanması alışkanlık haline gelmesini hızlandıracaktır. Kilo verme süreci bir işkenceye dönmemelidir. Temel süreç sağlıklı beslenmeyi hayatınıza var etme yolu olmalıdır. Mutlu, huzurlu ve kaygısız kilo verme hayatınıza katacağınız doğru etkin alışkanlıkları sağlayacaktır.

Yorum bırakın

Duygu Bilir Kale Akınal - DoktorTakvimi.com

Mokan Danışmanlık © 2024. Bütün hakları saklıdır.