DOĞAL SEBZE SUYU

Cold Press (soğuk sıkım), bir malzemenin ısıl işlem uygulamaksızın soğuk olarak şekillendirilmesi yöntemine verilen addır. Bu yöntem günümüzde sebze/meyve suyu sıkımında da kullanılmaktadır ve geleneksel yöntemlerle sıkılan meyve sularına göre çok daha faydalı olduğu ispatlanmıştır.
Cold Press sıkımda, bıçaksız olarak sebze veya meyveleri çiğnemek ve ezmek suretiyle suları elde edilir. Bu çiğneme işleminden dolayı Cold Press makinelere “masticating” de denir. Bu şekilde düşük hızda çiğneme sayesinde herhangi bir ısı veya oksidasyon olmadan yiyeceğin vitamin ve mineral değerlerinin korunmasını sağlar. Bu sistemde meyve ve sebzelerin hücresel yapıları aynen korunur, oksidasyon ve ayrılmayı önlenerek enzimlerin ve besinlerin doğal formlarına yakın bir şekilde kalması sağlanır. Cold Press yöntemi besin kaybını minimuma indirerek doğal tat ve besin değerini korur. Bu şekilde elde edilen suların tadları belirgin ölçüde daha lezzetli ve çok daha faydalıdır.

Katı Meyve Sıkacakları (Centrifugal Juicer)  ile elde edilen meyve suların; Cold Press (soğuk sıkım) ile elde edilecek meyve suyundan daha az olduğu gibi ısı ve bıçak darbeleri nedeniyle vitamin kaybı daha fazladır. Geleneksel Katı Meyve Sıkacakları ve Cold Press Meyve Sıkacakları arasında yapılan besin testleri sonuçlarına göre Cold Press makineler %42 daha fazla C Vitamini, %60 daha fazla A Vitamini, %35-%50 arası daha fazla su elde edilmesini sağlamaktadır.

Yorum bırakın

Duygu Bilir Kale Akınal - DoktorTakvimi.com

Mokan Danışmanlık © 2023. Bütün hakları saklıdır.