Sevilay Çete Kale

YAŞAM KOÇU
E-Posta: sevilaycete@hotmail.com

Gaziantep’ te dört çocuklu bir ailenin 2. Kızı olarak dünyaya geldim..

Bu coğrafyada özgürlükçü ve çağdaş bir ailenin kızı olduğum için şanslı olduğuma inanıyorum.

Felsefe, tasavvuf ve müzik meraklısı anne ve babam, bu konuda takdire şayan gayretleri,  Dindar Filozof Dr. Emin Kılıç Kale’ nin öğrencilerinden olmakla taçlanmıştı. Bir esnaf olmasına rağmen çok okuyan ve kendini çok geliştiren bir insan olan babam,  hayatımın yine en büyük şanslarındandı.. Böylece felsefe, tasavvuf ve müzik benim kişiliğimin ana harcını oluşmuştu.

17 yaşında liseyi bitirir bitirmez severek kendi kararımla evlenmiştim.  3 yıl sonra kızım Duygu Bilir KALE dünyaya geldi.  Ve altı ay sonra, Amerikan Hastanesinde mutfak ve ambar sorumlusu olarak  çalışmaya başladım.  Yaz tatillerinde,   çocukluğumdaki çıraklık ve tezgahtarlık deneyimlerimden sonra  ilk çalışma deneyimimdi.

Ekonomik özgürlüğümü elde etme çabam, kısa  bir dönem devam eden fırınlama ve boyama tekniği ile fayans dekorasyonu işi ile başladı.

1987 yılında kızım  ilkokula başladığında benim de üniversite okuma çalışmalarım başladı. Yine Gaziantep Üniversitesinde evli ve çocuklu okuyan ilk öğrenci idim..  Gaziantep Üniversitesi İşletme bölümünü derece ile bitirdim.

1992 yılında Muhasebeci olarak çalışmaya başladım. Daha sonra da Mali müşavir olmaya hak kazandım.

1997 yılında oğlum Bilge Kılıç KALE dünyaya geldi.   Doğum sonrası, Mali müşavir olarak çalışmayı sürdürdüm, daha sonra  TED Kolejinin kuruluşunda ve sonrasında  Muhasebe Sorumlusu olarak çalıştım..

2007 yılında Ankara ODTÜ-SEM’ den dört ay devam eden İnsan kaynakları  yönetecisi sertifika proğramına katıldım. Ancak İK yöneticisi istihdamı kentimizde henüz çok  yaygınlaşmadığı için, çok sevdiğim bu alanda iş bulamadım.

2007 yılı sonunda, girişimci iş kadını olarak,  otel ve hastanelere hizmet veren bir endüstriyel yıkama fabrikasının kurulumunu  ve yönetici ortaklığını yaptım. Ustalarla ve işçilerle zorlu geçen on  yılın sonunda , Yaşam koçu olarak kızımla birlikte MOKAN DANIŞMANLIĞI kurmaya karar verdik.  Aralık 2016 de ise fiili olarak çalışmaya başladık.

Yaşamımda işim ve evliliğim yanısıra, sosyal ilgi ve hobilerim hep önemli bir yer tutmuştu.. İlk hobim Koro çalışmalarım ve keman derslerimle başlamıştı. Gaziantep’ te o dönemde konserlerde enstrüman çalan ilk kadın ve ilk kadın kemani idim. Korist, solist ve kemani olarak ve uzunca bir dönem de, solfej ve keman  hocalığı ile devam eden Klasik Türk Musikisi aşkım, on beş yıl kadar devam etti. Bu yoğun çalışmalara  bir dönem de halk oyunları çalışmaları da eşlik etti..

2000 li yıllarda, Müzik tutkum yerini tenise bıraktı. Ve yaşamımda tenis  büyük bir yer kapladı, uzunca bir dönem. Tenis oynamanın yanısıra, Gaziantep’ te,  benim gibi bir grup tenis sevdalısı ile,  Gaziantep’ te ikinci tenis kulübü olan  GATİK’ i kurduk.  Kurucu başkan  olarak  uzunca bir dönem tenis kulübü başkanlığı görevime devam ettim. Yine o dönem,  Türkiye’ de, ilk kadın spor kulübü başkanıydım.  Veteran Tenis Sıralamasında 2002 yılı  Türkiye 4.cülüğü ve  Gaziantep’ te katıldığım çeşitli turnuvalarda, tek kadınlar, çift  kadınlar ve çiftler dallarında  7 birincilik ve  4 ikincilik kupası almaya hak kazanmıştım.

Daha sonra ise tenisin yerini,  Mustafa Kemal Atatürk izinde dernek çalışmalarım aldı. Ülkemdeki karanlığa karşı, kadınların cumhuriyet kazanımlarını korumak ve güçlendirmek amacıyla, 2011 yılından beri Cumhuriyet Kadınları Derneği Başkanı ve Atatürkçü Düşünce Derneğinde çeşitli kademelerde görev almaktayım. Siyasette de, kısa bir dönem CHP il başkan yardımcılığı görevim olmuştu.

2003 yılında yaşadığım duygusal bir travma, benim bu gün ki yaşamımı oluşturan bir kazanca dönüştü.  2010 yılına kadar çok yoğun bir şekilde acıma karşı aradığım  çare ve çözüm arayışı, ayrıca da  kişisel gelişim, kuantum mekaniği, spritüalizm ve psikoloji konularında büyük bir kütüphanemin oluşması gibi bir kazanç daha sağlamıştı. Bu gün bu kütüphanem MOKAN Danışmanlıkta meraklılarına hizmet etmektedir.

2010 yılında ise arayışlarım sonunda, çeşitli eğitim ve terapilerle BİLİNÇALTI TEMİZLİĞİM sistemli bir şekilde başlamıştı. Bu derin ve yoğun içe yolculuk.. Bitmek bilmez korkularımın ve negatif kodlamalarım temizlendikçe, yükselen frekansımla, hayallerimin bile ötesinde çok sevdiğim yeni mesleğime  yol olmuştu.  Önce yakın çevreme sonra onların  yakınlarına derken 2016 yılının sonlarında Yaşam Koçu olarak profesyonel olarak çalışmaya başladım.

Duygu Bilir Kale Akınal - DoktorTakvimi.com

Mokan Danışmanlık © 2024. Bütün hakları saklıdır.